a/admin/8eb30bd276.jpg
Nov 10, 2017

ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ଡିପ୍ରସେନ୍‌ ବା ମାନସିକ ଚାପ ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା। ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଅଧିକ ବିପଦ ହୋଇଥାଏ। ଅତ୍ୟଧିକ ଚିନ୍ତା କାରଣରୁ ମାନସିକ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ  ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ତେଣୁ ଚିନ୍ତା ବା ଡିପ୍ରସେନ୍‌ରୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ ନିୟମିତ କାଜୁ ଖାଆନ୍ତୁ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାଜୁ ଖାଇଲେ ଶରୀରକୁ ଆଉ କଣ ସବୁ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ।

– କାଜୁରେ ଥିବା ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଶରୀରର ସେରୋଟୋନିନ ନାମକ ରାସାୟନ ସ୍ତରକୁ ବଢ଼ାଏ। ଏହି ରାସାୟନ ମନକୁ ଖୁସି ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ମନ ଖୁସି ରହିଲେ ଚିନ୍ତା ଦୂର ହୁଏ।

– କାଜୁରେ ପ୍ରୋଟିନ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣ ରହିଛି। ଏଥିରେ ଥିବା କପର୍ ଶରୀରର ଏନ୍‌ଜାଇମର ଗତିବିଧି, ହର୍ମନର ଉତ୍ପାଦନ ଓ  ମସ୍ତିଷ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସଂପାଦନା କରେ।

– କାଜୁକୁ କ୍ଷୀର ସହ ମିଶାଇ ତ୍ୱଚାରେ ମସାଜ କଲେ ତାହା କୋମଳ ହୁଏ।

– କାଜୁରେ ପୋଟାସିୟମ୍, ଭିଟାମିନ ଇ,ସେଲେନିୟମ ଓ ଜିଙ୍କ୍ ପରି ତତ୍ତ୍ୱ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି। ଏହା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ। କ୍ୟାନସରରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ନିୟମିତ କାଜୁ ଖାଆନ୍ତୁ।

Notice :
ପ୍ରିୟ ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ, ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଓଡ଼ିଆ ସୋସିଆଲ ନେଟୱାର୍କ
ଶୁଭ ଆରମ୍ଭ ତା : ୧୪/୪/୨୦୧୯ ଓଡ଼ିଆ ନବ ବର୍ଷ ମହା ବିଷୁବ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ର ଶୁଭ ଅବସର ରେ ଲୋକାର୍ପଣ କରାଯିବ, ଏଥିରେ ସହଭାଗୀ ହୋଇ ଓଡ଼ିଆ ସୋସିଅଲ ସାଇଟ କୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବେ ବୋଲି ଆମର ଆଶା ଓ ବିସ୍ଵାଶ....